Előbb utóbb mindegyikünk elmegy szabadságra és megpróbálja kipihenni az egész év fáradalmait. Hogyan tegyük mindezt, hogy tényleg regenerálódjunk is?
Ideális esetben a szabadságunk alatt a munkát hátra hagyjuk és a magánéletünk kerül túlsúlyba. Több időnk jut a szabadidős elfoglaltságokra és magunkra. Remélhetően sokaknál így van, bár tudjuk, hogy nem mindenkinél. Aki enged a csábításnak és a „csak egy-két e-mailt nézek meg” felkiáltással, de kinyitja a levelezőrendszerét vagy elintéz néhány telefont, az könnyen ismét benne találja magát a munkahelyi feladatokban.
A kutatások szerint általában 3-4 napra van szükségünk ahhoz, hogy agyunk valóban „kikapcsoljon”. Az első 1-2 napban még munka üzemmódban vagyunk és gyakori a gondolatok visszatérése a munkahelyi feladatainkra. A stresszhormonok szintje is csak lassan kezd csökkenni. Javasolt tehát ún. „digitális detox” kúrát is elkezdeni, ha szabadságra megyünk. Ne ellenőrizzük az e-maileket, értesítéseket! Tegyük félre a mobilt és igyekEzzünk kapcsolódni önmagunkhoz és a szeretteinkhez!
Ha valódi feltöltődést szeretnénk, akkor legalább 7 napos szabadságra menjünk!
A szabadnapok felaprózása nem hoz akkora regenerálódást, mintha a kevesebbszer, de hosszabb időszakokra veszünk ki szabadságot. Még tartósabb mentális felüdülést jelent, ha 14 napot tudunk egyfolytában pihenni. Aki megengedheti magának utazzon el, mert a környezetváltozás könnyebben kiszakíthat a stresszes mindennapokból. Új dolgok felfedezése, más kultúrák megismerése mindig új élményekkel gazdagít és feltölt. Vigyázzunk azonban arra, hogy az utazás ne egy túlélő túra legyen, mert minden meg akarunk nézni, ha már odautaztunk! Tervezzünk kisebb szüneteket, amikor megpihenhetünk!
Mindazonáltal, aki itthon marad az is megteremtheti a pihenése feltételeit.
Nézzük, mit tehetünk magunkért, ha itthon maradunk!
Az első nap lassítsunk le, semmiképpen se vegyük elő a sürgősen elintézendő feladatok listáját! Az legyen a célunk, hogy kiürítsük a fejünket. Tegyük félre a telefont és próbáljunk meg kikapcsolni! Engedjük meg magunknak azt, amire vágyunk! Ha éppen a semmittevés vagy olvasgatás az, akkor azt.
Kezdjük a napot egy kis tornával, mozgassuk meg magunkat! Reggelizzünk kényelmesen és élvezzük ki kedvenc ételünk, kávénk ízét! Foghatunk egy füzetet és megtervezhetjük, hogy mivel fogjuk kényeztetni magunkat az elkövetkező napokban. Mi az, ami épít bennünket és mi az, amit el akarunk kerülni. Akár írhatunk egy „tiltólistát” is, hogy mi az, amit ki szeretnénk zárni ezekből a napokból. A feltöltő tevékenységek listája mindenkinek más lehet. Olyan tevékenységeken keresztül tudunk kapcsolódni önmagunkhoz, amelyek örömöt adnak. Figyeljük meg magunkat, a testünket és elménket, mi tölt fel és mi fáraszt le? Esténként, ha belelapozunk ebbe a füzetbe, ellenőrizhetjük, hogy vajon semmi sem térített-e el bennünket a fogadalmunktól. A valódi pihenéshez ugyanis tudatos döntésekre van szükség. Tudni kell nemet mondani olyan programokra vagy tennivalókra, amik akadályoznak a szabadidőnk regenerációt segítő eltöltésében. Jusson most idő a kedvenc elfoglaltságainkra!
Néhány jó tanács a szabadidő eltöltéséhez:
- Ha jó az idő menjünk ki a természetbe, élvezzük a csendet vagy a madarak csicsergését. Jól érezhetjük magunkat egy erdőben vagy egy parkban, esetleg valamilyen tó partján, de a strandon is. A mozgás, legyen az séta, jóga vagy sport segít lecsendesíteni az idegrendszert.
- Az is fontos, hogy friss levegőn legyünk és élvezzük a napsütést. A napfény szerotonint és endorfint, míg a testmozgás a dopamin termelését is serkenti, amik hozzájárulnak az örömérzés és elégedettség kiváltásához.
- Ha kedveljük a társaságot töltsünk időt szeretteinkkel, barátainkkal és nevessünk sokat!
- Hallgassunk zenét, ha feltölt! A zenehallgatás során dopamin és szerotonin szabadul fel, ami szintén erősíti boldogság érzetünket.
- Hasonlóan boldogsághormon termelő elfoglaltságok a gasztronómiai élmények, a meditáció, relaxáció vagy akár a masszázs.
- Ha az olvasás mellett döntöttünk, akkor ne szakirodalmat, hanem szórakoztató olvasmányt válasszunk, mert mentális pihenésünket csak így érhetjük el!
- Próbáljunk ki valami olyat, amire már régen vágyunk, de nem jutott rá idő! Egy kézműves workshop, egy koncert, egy meccs vagy bármi olyan program, amit kedvelünk, de munka mellett nem fért bele a napunkba.
- Ne felejtkezzünk el a helyes és egészséges étkezésről, legalább ilyenkor figyeljünk oda jobban magunkra!
- Aludjunk eleget és nyugodt körülmények között! Lehetőség szerint feküdjünk le időben és ne keltsük fel magunkat az ébresztővel!
- Csináljunk valami kreatív dolgot! Fotózzunk, barkácsoljunk, kézimunkázzunk, alkossunk valamit!
Ha a szabadság vége felé közeledünk akkor gondoljuk át mi mindent sikerült megvalósítanunk mentális jóllétünk érdekében!
Válasszunk ki kettő olyan pár percet igénylő dolgot, amit nagyon megszerettünk a szabadság alatt és kis időigénye miatt integrálhatunk a mindennapjainkba. (kis séta, kényelmes reggeli….)
Emlékeztessük magunkat a szabadság után is arra, hogy a feltöltődés nem luxus, hanem emberi szükséglet! Ne csak nyáron pihenjünk!
Szabadság alatt egy percig se érezzük úgy, hogy nem érdemeljük meg a pihenés napjait! Ne akarjuk hajszolni a kikapcsolódást, egyszerűen csak engedjük meg magunknak! Hagyjunk üresjáratokat, a szabadság nem teljesítménytúra! Ne legyen bűntudatunk, hogy a szabadság alatt nem vagyunk hasznosak! Tennivaló mindig lesz, de nagy teljesítményre csak akkor leszünk képesek, ha megadjuk magunknak a feltöltődést.
Ha úgy érezzük, hogy képtelenek vagyunk kikapcsolni, mert valami nyomaszt, forduljunk segítő szakemberhez!
Jó pihenést kívánok!
Ui. Ez az írásom először ITT jelent meg.
Fotó: Getty Images